Praca w teatrze to nie tylko aktor. Zawody związane z teatrem

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu był w teatrze. Zrozumienie sztuki teatralnej nie zawsze jest proste, szczególnie jeśli jest pisana trudnym językiem. Czasami musimy dobrze przemyśleć, o co chodziło w takim przedstawieniu i odnaleźć w nim jakiś sens. Dopiero po przeanalizowaniu całej sztuki zdajemy sobie tak naprawdę sprawę, jak wiele osób musiało się zaangażować w sztukę, tak by odniosła sukces.

Kto za ten sukces odpowiada?

Przede wszystkim zacznijmy od dramatopisarza. Taka osoba musi przygotować scenariusz całej sztuki, dzięki czemu aktorzy wiedzą jakie kwestie wypowiadać i jak mają przebiegać konkretne sceny. Musimy też pamiętać, że dramatopisarz to nie jest ten sam zawód co scenarzysta.
Aktorzy, bez których cała sztuka by się nie odbyła, bo kto by stanął na scenie? Ich zadaniem jest nauczenie się swoich ról na pamięć, wcielenie się w odgrywane postacie i włożenie całego serca w rolę.

Reżyser to kolejna ważna osoba, bez której przedstawienie nie miałoby miejsca. Odpowiedzialny jest on za koordynowanie całego spektaklu. W jego obowiązku jest dopilnowanie wszystkich szczegółów, rozwiązanie ewentualnych konfliktów, a także bycie łącznikiem między wszystkimi pracownikami.
Scenograf, jak sama nazwa mówi, jest odpowiedzialny za scenę. I nie chodzi tu o jej zamiatanie. Zadaniem scenografa jest przygotowanie scenerii pod konkretną sztukę. Jeśli odgrywana historia dzieje się w Egipcie, to scenografią pewnie będzie pustynia z piramidami.

Bardzo często w sztuce teatralnej spotykamy muzykę i układy taneczne. Aktorzy ich nie wymyślają, za taniec odpowiedni jest choreograf, który układa kroki do tańca i demonstruje je aktorom, którzy muszą się ich nauczyć. Choć zadania choreografa w ciągu upływu lat się rozszerzyły. Teraz też odpowiada za ruchy aktorów czy występy artystyczne w trakcie przedstawienia.

Kostiumolog czasami nazywany garderobianym. Bez niego sztuka nie miałaby takiego pięknego wyrazu. Kostiumolog odpowiada za przygotowanie ubrań dla aktorów, dopasowując je do aktualnie realizowanej sztuki. Bardzo często są to kostiumy wyszukane i bardzo eleganckie.
Sufler to osoba odpowiadająca za przebieg przedstawienia i podpowiada aktorom zza kulis, gdy tamci zapomną tekstu.
Kolejną ważną dla teatru osobą jest perukarz. Chociaż to zawód dziś rzadziej spotykany, ponieważ gotowe wyroby można kupić, to perukarz zawsze przygotowywał włosy, układał je, czesał, czy zmieniał detale.
Następnie pojawia się charakteryzator, który odpowiada za to, aby za pomocą wielu specyfików jak najbardziej upodobnić aktora do roli, którą ma odegrać.

Jak widać, na pracę teatru mają wpływ nie tylko aktorzy. To właśnie dzięki zaangażowaniu wielu ludzi proces powstawania przedstawienia daje fantastyczny efekt. Bardzo łatwo możemy zauważyć, jak daleka droga jest od powstania scenariusza do wystawienia sztuki. Bardzo ważna jest współpraca między ww. ludźmi, aby wszystko wyszło jak najlepiej. Każda osoba pracująca w teatrze ma bardzo odpowiedzialne zadanie. Podczas gdy ktoś nie wywiąże się ze swoich obowiązków, przedstawienie może się nie odbyć, bo tutaj każdy szczegół jest istotny.