Jak zostać aktorem teatralnym?

Wiele dzieci marzy o tym, aby w przyszłości zostać aktorem lub aktorką. Niemniej jednak większość z nich marzy o tym, aby odgrywać role w filmach oraz w serialach. Tymczasem potocznie mówi się, że domem aktora jest nie plan filmowy, a teatr. Jak zostać aktorek teatralnym?

Po pierwsze wykształcenie

Aktorom teatralnym stawia się o wiele większe wymagania, niż aktorom filmowym. Wynika to z faktu, iż przychodząc do teatru, widzowie oczekują perfekcji. Chcą zobaczyć idealną wręcz grę aktorską. Do tego potrzebny jest talent, ale również odpowiednie wykształcenie. Nie jest prawdą, że bez ukończonej szkoły aktorskiej nie można starać się o rolę w teatrze. Niemniej jednak zdobycie etatu będzie już o wiele trudniejsze. Dlatego też warto postarać się o miejsce w szkole aktorskiej. Wbrew pozorom samo przejście egzaminów wstępnych stanowi spore wyzwanie. Aktorzy teatralni powinni ukończyć państwową szkołę aktorską. Jeśli jednak nie dostaną się do niej, mogą skorzystać z oferty szkół prywatnych. Te zwykle mają formę studium aktorskiego, które nie daje tak szerokiej wiedzy na temat samego teatru czy gry aktorskiej. Niemniej jednak przygotowuje go odgrywania różnorodnych ról w teatrze. Co ważne, w ofercie wielu uczelni pojawił się kierunek o nazwie teatrologia. Niestety, nie daje on żadnych podstaw do tego, aby grać w teatrze. Teatrologia to nauka o historii teatru, sztukach teatralnych czy rodzaju literackim, jakim jest dramat.

Talent i przesłuchania

Samo ukończenie szkoły aktorskiej lub studium aktorskiego nie daje jeszcze gwarancji otrzymania zatrudnienia w teatrze. Każdy aktor musi bowiem pojawić się na przesłuchaniu. Czasami jest ono dedykowane jednemu spektaklowi. Jeśli zostaniemy zaangażowani do danej roli, to będziemy grać tylko i wyłącznie w jednym, konkretnym spektaklu. Przesłuchanie może również dotyczyć zatrudnienia aktora na etat. O taką pracę jest już nieco trudniej, bo o ile kandydatura do danej roli rozpatrywana jest tylko pod pewnymi kryteriami, o tyle aktor etatowy musi wykazać się wszechstronnością. Przesłuchanie ma więc formę rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli zależy nam na etacie w teatrze, to powinniśmy wykazać się odpowiednim wykształceniem oraz doświadczeniem. Osoby, które mają duży talent, lecz nie mają podstaw teoretycznych, zwykle nie dostaną etatu w teatrze, lecz wciąż mogą starać się o rolę w danym przedstawieniu.

Teatr objazdowy

W Polsce działają również teatry objazdowe, w których aktorzy muszą wykazać się nie tylko talentem, ale przede wszystkim dyspozycyjnością do częstych wyjazdów. Teatry objazdowe funkcjonują głównie latem, lecz niektóre z nich działają przez cały rok. Większość teatrów objazdowych nie oferuje aktorom etatów – są oni angażowani do odgrywania konkretnych ról w danym przedstawieniu. Jeśli jednak aktor dobrze sprawdzi się w jednym spektaklu, to może otrzymać propozycję udziału w kolejnych. W teatrach objazdowych zwykle grają osoby po studium aktorskim lub bez żadnego przygotowania merytorycznego, rzadziej zaś aktorzy z wykształceniem wyższym.